Eldől, hogy ki tervezheti az újjászülető Nagykörutat
Budapest zöldebb, közlekedése még biztonságosabb lehet: a Fővárosi Közgyűlés március 26-i, szerdai ülésén jóváhagyta a BKK nagykörúti fejlesztésének tervezésére vonatkozó feltételes közbeszerzés elindítását. A kedvező döntéssel újabb mérföldkőhöz érhet az az összetett köztérfejlesztési projekt, amelyiknek köszönhetően újjászülethet a Nagykörút. A Nyugati pályaudvar és a Boráros tér közötti beruházás legfőbb célja, hogy élvezhetőbb, zöldebb és biztonságosabb útvonal jöjjön létre, amely az itt élők és az idelátogatók igényeit és elvárásait helyezi előtérbe- értesült az OBJEKTÍV Hírügynökség a Budapesti Közlekedési Központ közleményéből.
Zöldebb, élhetőbb Nagykörút, biztonságosabb és akadálymentesebb közlekedés: egyre közelebb került „Pest főutcájának” megújulása. A Fővárosi Közgyűlés március 26-án, szerdán arról határozott, hogy a BKK feltételes közbeszerzési eljárást indíthat a tervező kiválasztására. Ezzel újabb szakaszába léphet a Nagykörút komplex fejlesztése, amely a Fővárosi Önkormányzat törekvéseihez kapcsolódva hozzájárul az élhetőbb, fenntarthatóbb városi környezet kialakításához.
Fókuszban a zöldfelületek bővítése és a közlekedésbiztonság növelése
A 2020-ban kialakított nagykörúti kerékpársávok szinte azonnal a város egyik legforgalmasabb kerékpáros útvonalát hozták létre. Ám az is jól látható, hogy további fejlesztések szükségesek ahhoz, hogy a Nagykörút valóban megújuljon és vonzó legyen az ott élők és az odalátogatók számára.
A Nagykörút élhetőbbé tétele olyan lépéseket jelent, mint
• a zöldfelületek bővítése;
• a közlekedők közötti konfliktusok csökkentése;
• a rakodási lehetőségek javítása, valamint
• a közlekedésbiztonság növelése.
Ezek a célok a Nagykörút nagyvárosi presztízséhez méltó rendezésével és a biztonságos közlekedés feltételeinek javításával érhető el. Ennek érdekében a BKK a Nyugati pályaudvar és a Mester utca között mindkét oldalon kialakítja az akadálymentes és biztonságos gyalogos és kerékpáros közlekedés feltételeit, rendezett körülményeket teremt az üzletek árufeltöltéséhez, továbbá elvégzi a beavatkozásokhoz közvetlenül kapcsolódó zöldfelületek megújítását és bővítését is.
Döntsünk közösen: a tervezési folyamat része a közösségi párbeszéd
A BKK a beruházás tervezéséről 2024 őszén társadalmi egyeztetést indított, amellyel a fővárosban közlekedők és az idelátogatók véleményére, elvárásaira, igényeire volt kíváncsi. Az érdeklődő érintettek kérdőív kitöltésével, az utcafórumokon, valamint a közösségi tervezési eseményeken (Agórákon) is elmondhatták véleményüket a beruházásról. A folyamat célja, hogy a lakosságot is bevonva újuljon meg Budapest egyik kiemelkedő jelentőségű útszakasza, és a tervezéséhez felhasználják a megismert igényeket és javaslatokat.
A kérdőívet csaknem 10 ezren töltötték ki, a válaszadók jelentős többsége (92 százaléka) szükségesnek tartja a Nagykörút teljes körű felújítását:
• a legfontosabb témák élére a fasorok megőrzése, bővítése és karbantartása került (a kitöltők 80 százaléka említette), továbbá
• a válaszadók 84 százaléka egyetértett azzal, hogy a közterületek fejlesztése során biztonságos feltételeket kell teremteni azoknak, akik a gyalogos- és/vagy a kerékpáros közlekedést választanák.
A társadalmi egyeztetés részletes eredményei ezen az oldalon találhatók.
A kiviteli tervek 2027 nyarára készülhetnek el
A nagykörúti fejlesztések tervezési és – a kerékpáros infrastruktúrát érintő – kivitelezési munkái (fizikailag védett kerékpársáv és multifunkciós sáv kialakítása, a csomópontok átépítése, valamint a zöldfelület-rendezés egy része) az Európai Unió TOP Plusz-4.1.2-23 Bringasztráda program keretében valósulhatnak meg. A tervek teljes körű, komplex megvalósításához a Fővárosi Önkormányzat további források bevonását tervezi. Ezzel teljes szélességben megújulhatnak a járdák, új utcabútorok és művészeti alkotások jelenhetnek meg, valamint a Nagykörút adottságaihoz mérten további zöldfelületek jöhetnek létre.
A tervezésre vonatkozó feltételes közbeszerzési eljárás várhatóan 2025 második negyedévében indulhat. A kiviteli tervek – eredményes eljárás lefolytatása esetén – előreláthatólag 2027 nyarán állhatnak rendelkezésre. Ezt követően indulhat a kivitelezés előkészítése és megvalósítása a fővárosi és a kerületi önkormányzatokkal együttműködve.
A BKK gondos előkészítő munkával teremtette meg annak a lehetőségét, hogy a program elemeit a szükséges források rendelkezésre állása esetén megvalósítsa: 2024 tavaszán nyújtotta be az európai uniós támogatásra irányuló pályázatát, amely idén januárban kapott kedvező elbírálást.
OBJEKTÍV Hírügynökség 2025. március 27.
|