Építőpari Nívódíjat kapott a Lánchíd
Idén is kiosztották a hazai építőipari szakemberek legrangosabb elismeréseit, ahol Építőipari Nívódíjat kapott a Széchenyi lánchíd felújítása, ami a FŐMTERV Zrt.–MSc Kft.–CÉH Zrt. konzorcium tervezésében, a BKK Zrt. beruházásában és az A-Híd Zrt. kivitelezésében valósult meg. A nagy múltú, rangos szakmai elismerésben a kiemelkedő építészeti és műszaki színvonalon megvalósított építmények, illetve az azok beruházásában közreműködő szervezetek részesülhetnek – értesült az OBJEKTÍV Hírügynökség a Budapesti Közlekedési Központ közleményéből.
Az Építőipari Nívódíj pályázatot idén 24. alkalommal hirdette meg az Építőipari Mesterdíj Alapítvány Kuratóriuma az alapítók, valamint a csatlakozó szervezetek nevében.
Az idei pályázatok közül a bírálóbizottság „Közlekedési létesítmény” kategóriában Építőipari Nívódíjat ítélt oda a Széchenyi lánchíd felújításának is, elismerve vele az építtető (BKK Zrt.), a fővállalkozó (A-Híd Zrt.), a műszaki ellenőr (Budapest Közút Zrt.), valamint a tervező konzorcium (FŐMTERV Zrt.–MSc Kft.–CÉH Zrt.) munkáját.
A díjat – a hagyományoknak megfelelően – az Építőipari Vállalkozók Országos Szakszövetége (ÉVOSZ) éves ünnepi közgyűlésén, december 12-én, csütörtökön adták át a hazai építőipar számos további fontos elismerésével együtt.
A bírálati eljárás során szempont volt többek között az építmény általános építészeti és műszaki értékelése, valamint a kivitelezés műszaki-technikai színvonala és szakszerűsége is.
A világ legjobbjai között
Az Építőipari Nívódíj már a második rangos szakmai elismerés, amelyet a legfontosabb kulturális örökségünk, a megszépült Lánchíd kapott: idén májusban elnyerte a MAGÉSZ Magyar Acélszerkezeti Szövetség „Év Acélszerkezete nívódíját”. Ráadásul a Lánchíd-projekt a nemzetközi szakmai színtéren is megmutatta magát, és 2024 őszén helyet kapott a világ legjobbjai között:
• A szeptemberi European Steel Bridge Awards 2024 prágai díjkiosztó döntősei között szerepelt, ahol a legjobb európai acélszerkezeti hídprojektek kaptak elismerést. Az Európai Acélszerkezeti Szövetség (ECCS) neves szakemberekből álló nemzetközi zsűrije 16 projekt közül két fő kategóriában ítélt oda díjat. A Lánchíd felújítása a közúti/vasúti hidak kategóriájában jutott a jelöltek közé.
• Novemberben az International Association for Bridge and Structural Engineering (IABSE) zürichi díjátadóján ugyancsak döntőbe került. Az IABSE Awards nemzetközi szaktekintélyekből álló zsűrije átfogóan vizsgálta a világ különböző pontjairól, így például Kínából is pályázó projekteket. A Lánchíd felújítása a rehabilitáció kategóriában szállt versenybe holland, amerikai, dán és spanyol építményekkel.
Rozsdás volt, ragyogó lett – így zajlott a Lánchíd felújítása
Budapest a 150. születésnapjára 2023-ban méltó ajándékot kapott: a megszépült Lánchidat. Magyarország egyik legfontosabb kulturális örökségének és jelképének korszerűsítése 2021 tavaszán kezdődött, és 2023 nyarán – az eredetileg tervezettnél másfél hónappal előbb – ért véget.
A kivitelező többek között
• elbontotta az elöregedett vasbeton útpályát, majd egyedileg gyártott acél pályatáblákból újjáépítette;
• elvégezte a bent maradó acélszerkezetek javítását;
• restaurálta a pályaszint feletti kőfelületeket;
• rozsdásodás elleni védelemmel látta el a láncokat és a híd szerkezetét;
• szigetelte és aszfaltozta az útpályát;
• elbontotta a vasbeton gyalogosjárdákat, majd acélelemekből újjáépítette azokat;
• szélesebbé és biztonságossá tette a hídfők gyalogos-aluljáróját;
• gyalogos-átkelőhelyet létesített a pesti hídfő északi és déli járdája között;
• megépítette a járdaelválasztó korlátokat, valamint
• változtatható színképű díszvilágítást szerelt fel.
OBJEKTÍV Hírügynökség 2024. december 12.
|