Egységben az erő: összefogás az illegális dohánykereskedelem ellen
A Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) keretein belül, 2023 őszén megalakult az Illegális Dohány Elleni Munkacsoport (IDEM), amely célul tűzte ki az illegális dohánykereskedelem elleni hatékonyabb fellépést. Az azóta is folyamatosan bővülő kollektíva létrejöttét a piac átláthatóságának és tisztaságának előmozdítása inspirálta – értesült az OBJEKTÍV Hírügynökség a NAV közleményéből.
A szakmai tevékenység fókuszában hat cselekvési irányt határoztak meg, amelyek között meghatározó tényező az együttműködés. A munkacsoport ennek mentén közös platformra helyezkedett a Szabályozott Tevékenységek Felügyeleti Hatósággal, a legális dohánypiaci szereplőkkel, az Országos Dohánybolt Ellátó Kft-vel, a Magyar Dohány Kiskereskedők Szövetségével, a dohányfelvásárló cégekkel, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Kormányhivatallal, valamint az Opus Global Zrt-vel.
A NAV-on belül folyamatosan emelkedik az illegális dohánytermékekkel kapcsolatos jogsértések felderítése, amely egyértelműen a hatékonyság javulását mutatja. Az illegális dohánylefoglalás terén idén már tavaszra produkálta a 2023-as év összmennyiségét; tavaly egész évben 2 cigarettagyárat számolt fel a NAV, addig idén október végéig 3 üzemet, és egy nagyobb raktárat derítettek fel. Az idei év szeptemberéig közel 100 millió szál cigarettát foglaltak le, amely a tavalyi egész évhez képest 166%-kal nagyobb mennyiség. A cigaretta mellett a legális piacon meghatározó arányú fogyasztási dohány lefoglalt mennyisége is meghatározó; több mint 95 tonna illegális dohányt vontak ki a feketepiacról.
Látható, hogy nem elég az illegális kínálat csökkentését kezelni, a keresleti oldalt is kordában kell tartani; prevenciós, figyelemfelhívó anyagokat juttatnak el a feketepiac veszélyeiről a médiához, tanórák keretében szólítják meg a diákokat országszerte. Érzékelhető, hogy óriási igény mutatkozik a társadalom tájékoztatására annak kapcsán, hogy milyen egészségre káros hatásai vannak az illegálisan előállított, az illegális forrásból beszerzett dohánytermékeknek, különösen a fiatalkorúak körében egyre nagyobb népszerűségnek örvendő alternatív gyártmányok esetében.
A hatékony kooperáció több téren is megnyilvánul. Az idei évben a NAV standot állított a Magyar Dohány Kiskereskedők Szövetségének legnagyobb iparági rendezvényén, a Tabak Expo-n. A rendezvényre a JTI Hungary Zrt. támogatásával a NAV három VR filmet forgatott, amely az illegális dohánykereskedelemmel kapcsolatos rendészeti és bűnügyi eseteket dolgoz fel. A filmek rendkívül szemléletesen, életszerűen mutatják be a „feketedohánnyal” fűszerezett szituációkat. Megtekintésük nem csupán edukáció, hanem élmény is egyben. A szemüvegek viselése testközelből ad hiteles képet arról, hogy valójában milyen egy pénzügyőri intézkedés. A VR szemüvegek toborzásra is használhatóak, de elsősorban bűnmegelőzési célból vetnék be a NAV bűnügyi és rendészeti szakterületének munkatársai.
Hazánk esetében az „üres cigarettásdoboz kutatás” releváns képet ad az illegális dohánykereskedelem helyzetéről. A felmérés során üres, közterületeken eldobott cigarettásdobozokat vizsgálnak be laborban, és megállapítják, hogy eredeti, hamisított, vagy nem magyarországi adózású termékről van-e szó.
A kutatás az illegális kereskedelem mértékének és trendjeinek pontos megismerését szolgálja, amelyet a NAV és az iparági szereplők közösen használnak fel a bűnszervezetek elleni fellépés során. A vizsgálatok nemcsak a nem adózott termékek arányát tárják fel, hanem azok származási helyét és eredetiségét is. Az iparág képviselői remélik, hogy a kutatás eredményei új lendületet adnak a küzdelemnek, és a jövőben csökkenni fog a nem adózott dohánytermékek aránya, miközben a hazai piac tisztulása folytatódik.
„A JTI készített saját kutatásokat is, ezek nemzetközi adatok, de nincs okunk feltételezni, hogy a magyar fogyasztási szokások ettől különböznek. Fontos kiemelni, hogy Magyarországon a dohánytermékek online vásárlása illegális. Hazánkban kizárólag nemzeti dohányboltokban lehet törvényes úton ilyen termékekhez hozzájutni” – fogalmazott Szabó Márk, a JTI Hungary Zrt. vállalati kapcsolatok menedzsere.
Fontos kiemelni továbbá, hogy az öt legnagyobb dohányipari cég, köztük a JTI Hungary Zrt. megbízásából végzett 2024-es felmérés szerint Magyarországon az illegális dohánytermékek aránya rekordszintű: a cigaretták 17,2%-a nem adózott, ezen belül 12,7% hamisítvány. A hevített dohánytermékeknél ez az arány 4,5%. Az elemzés az eldobott dobozok gyűjtésén és statisztikai vizsgálatán alapul, több mint 50 település bevonásával. A JTI számításai szerint az illegális cigarettapiac évente több tízmilliárd forintos bevételkiesést okoz a költségvetésnek. Az Illegális Dohány Elleni Munkacsoport tagjaként a JTI Hungary Zrt. a NAV-val szoros együttműködésben dolgoznak a jogsértő gyakorlatok visszaszorításán.
OBJEKTÍV Hírügynökség 2024. december 3.
|