Még a víz az úr, katonákat is vezényeltek a gátakra
Az elmúlt hetekben a Dunán jelentkező árvíz veszélyeztetett, mára a figyelem a Tiszára irányul. A Dunán a hét elejére már levonult az árhullám, ugyanebben az időben a Tisza még a középső szakaszon tetőzött, igaz mellékfolyói a Marost kivéve már apadtak. A hét első felében a Dunán és mellékfolyóin másodfokú, a Tiszán és mellékfolyóin pedig szinte mindenütt harmadfokú készültség volt érvényben.A hazai folyókon összesen 2234 kilométer védelmi szakaszon van készültség – tudatta az OBJEKTÍV Hírügynökséggel az Országos Katasztrófavédelmi Főigazgatóság.
A Kormány a veszélyhelyzetnek megfelelően rendkívüli készültséget rendelt el, összesen 716 km védvonalra kiterjedően a Tisza folyó Kisköre és a déli országhatár közötti szakaszán, továbbá a mellékfolyók közül a Zagyva, a Hármas-Körös és a Maros folyó torkolatához csatlakozó védelmi szakaszain. III. fokú a készültség a Tiszán a Lónyay főcsatorna torkolata és Kisköre között, a Zagyván Szolnok és Újszász között, a Taktán, a Bodrogon, a Hármas- és Fekete-Körösön, a Sebes-Körös torkolati szakaszán, valamint a Hortobágy-Berettyón összesen 783 km védvonalon. II. fokú készültséget tartanak 417 km védvonalon, I. fokú a készültség 318 km hosszon. A védvonalakon változatlanul növekszik az árvízi jelenségek száma a tartósan magas vízállások következtében.
A hivatásos katasztrófavédelmi szervek felkészültek a Tisza mentén folyó védekezési munkákhoz az erők-eszközök átcsoportosítására és igény esetén történő útba indítására. A BM OKF Főigazgatója felhívással fordult a Jász-Nagykun-Szolnok és a Csongrád Megyei VÉB elnökeihez, hogy a polgári védelmi szervezeteket is vonják be alaprendeltetésüknek megfelelően az árvízi védekezési munkákba.
Szegeden dr. Botka László polgármester Határozatban rendelte el az árvízi védekezéssel kapcsolatos munkaterületek zavartalan megközelítése érdekében a magáncélú járműforgalom korlátozását, helyette a VOLÁN tömegközlekedési járművek ingyenes igénybevételét biztosította, továbbá megtiltotta a szivattyúzást, valamint az éjszakai órákban a nem védekező állampolgárok kárhelyszínen való tartózkodását.
A GKM Operatív Csoportja tájékoztatása szerint Baranya megyében továbbra is érvényben maradt az 56-os úton Dunaszekcső és Bár között a félpályás lezárás, a jelzőlámpás irányítás és a 40 km/h sebességkorlátozás. Az 55-ös főúton a bajai Türr István-híd és a Tolna megyei Pörböly között továbbra is érvényben van a 7,5 tonnás súly- és a 60 km/h sebességkorlátozás.
Jász-Nagykun-Szolnok megyében a 34-es számú főúton Fegyvernek térségében félpályás lezárás van jelzőőrös irányítással.
A vasúti közlekedésben Szolnok-Szajol állomás között lévő tiszai vasúti hidat a tegnapi naptól lezárták, a pályatestet kővel megrakott vagonokkal kellett leterhelni. Emiatt Szolnok és Szajol között a közúti hídon autóbuszokkal szállítják az utasokat. Az árvízi területek vasútvonalain sebességkorlátozásokat is életbe léptettek.
A Földművelésügyi és Vidékfejlesztési Minisztérium Központi Árvízi Ügyeletet működtet. Az árvízi veszélyhelyzet által érintett 4 megye centrális irányítású szervei (FM hivatalok, állategészségügyi, valamint növényvédelmi állomások) folyamatosan tartják a kapcsolatot a védekezésben érintett más szervekkel, szervezetekkel.
A Magyar Honvédség árvízi védekezésre kijelölt egységeinek III. fokú katonai katasztrófavédelmi készenléti fokozatot (azonnali bevethetőség) rendeltek el. Szentesen, Hódmezővásárhelyen és Szolnokon lévő bázislaktanyákban készenlétben lévő állomány létszáma több mint 4000 fő. A technikai eszközök között szerepel 10 darab szállítóhelikopter, 16 darab lánctalpas úszógépjármű, szállítóeszközök, munkagépek és pontonos készletek Az elmúlt nap folyamán az árvízi védekezésben 324 fő 35 technikai eszközzel vett részt.
A Rendőrség az árvízi védekezéssel érintett megyékben a forgalom irányításával és ellenőrzésével, járőrszolgálattal biztosítja a védekezési munkák végrehajtását. A Jász-Nagykun-Szolnok és a Csongrád Megyei Rendőr-főkapitányságokon részleges megyei törzs működik.
Csongrád megyében a Nagyfai Büntetés-végrehajtási Intézettől a tegnapi nap folyamán az árvízi védekezési munkákban a fogvatartottak 5000 db homokzsákot töltöttek meg. A szakmai feladatokat a vízügyi igazgatóság kérése alapján megerősítőként 2 vízügyi osztag segítette (mintegy 100-110 fő), amelynek elhelyezését a Csongrád Megyei Katasztrófavédelmi
Igazgatóság biztosította.
A dunai árhullám levonulásának figyelembevételével az önkormányzatok együttműködve a megyei katasztrófavédelmi igazgatóságokkal és a területileg illetékes egészségügyi és állategészségügyi szolgálatokkal folytatták a megkezdett fertőtlenítési munkákat.
Az elmúlt napon a Baptista Szeretetszolgálat 2 kamion ásványvizet ajánlott fel az árvízi védekezésben érintett területek lakosságának, illetve 1 MFt-ot a Vajdasági Végrehajtó Bizottságnak.
A katasztrófavédelmi szervek 514 fővel védekeztek, köztük a hivatásos önkormányzati tűzoltóságok a vízkárok elhárítására rendszeresített vízkiemelő eszközeikkel összesen 62 alkalommal nyújtottak segítséget az önkormányzatoknak. A megalakított polgári védelmi szervezetek 63 fővel 13 településen kerültek bevonásra az árvízi védekezésbe. A védekezők
összlétszáma a regisztrált lakosokkal együtt 10.667 fő volt.
Az ár- és belvíz összesen 174 településen 4.304 épületet és 17.148 főt veszélyeztet közvetlenül, a megyei jelentések alapján. A pontosítások alapján jelenleg 67 településről, 158 ingatlanból 566 főt telepítettek ki. Az érintett településeken továbbra is fenn kell tartani az elrendelt részleges, vagy teljes temetkezési tilalmat.
A logisztikai biztosítás és a szállítási kapacitások elegendőnek bizonyultak, a védekezéshez szükséges készletek beszerzését és elosztását a vízügyi szervek, az önkormányzatok és a katasztrófavédelem folyamatosan biztosítják.
A Tiszán a rendkívül magas vízszintek, és egyre erősödő árvízi jelenségek ellenére gátszakadás nem történt. Tegnap délelőtt 09,00-kor Szerbiában az országhatártól 3 km-re a Tisza folyó nyári gátja átszakadt, de a kiáramló víz magyar településeket nem veszélyeztetett.
Helyzetkép a főváros és a megyék védekezéséről:
Pest megyében a víz visszavonulása után az önkormányzatok a közterületeken, a magánszemélyek pedig saját ingatlanaikon fertőtlenítéseket végeztek. A szükségvédvonalak visszabontása, és a vízzel érintkezett fertőzött anyagok (homokzsák, homok) elszállítása a húsvéti ünnepek alatt szünetel. Az előre jelzett májusi áradás miatt több település (pl. Szentendre, Százhalombatta, Kisoroszi) néhány védszakaszt a tavasz végéig megőriz és fenntart. Az ivóvízellátás a megyében biztosított, Dobogókőn és Visegrád Tekla Villa területén a vezetékes ivóvíz-korlátozása van érvényben. Minden település megközelíthető közúton. Vác és Tahitótfalu között a komp-közlekedés szünetel.
A Fővárosban továbbra is fő feladat az elöntött területekről a pangó vizek lecsapolása, szivattyúzása, a fertőtlenítések végrehajtása, a gátak visszabontása. A Fővárosi Polgári Védelmi Igazgatóság koordinálása mellett a III. kerületben a tűzoltóság tovább folytatta a nagy mennyiségű víz szivattyúzását az Őrtorony utcában. A Fővárosi Csatornázási Művek Rt. az árvízvédelmi kapukat folyamatosan nyitotta meg, 1-2 kapu kivételével minden hullámtéren található utca járható (kivétel a Mátyás Király úti hullámtéren lévő Római Teniszakadémia). A homokzsákok elszállítása az ünnepek alatt szünetel.
A IV. kerületben az elmúlt nap folyamán befejezték a fertőtlenítést az Erőmű üdülő területén az ÁNTSZ útmutatása alapján. A XIII. kerületben a Népszigeten a víz visszahúzódásának lassú tempója miatt szivattyúztak, a lakosság tájékoztatása megtörtént. A XXI. kerületben az elöntött területek vagyonvédelmét rendőr járőrök biztosították.
Baranya megyében a komp és a közúti közlekedés zavartalanul folyik. Mohács déli részén lévő utcákban a szivattyúzás folyamatos volt. A fertőtlenítés az ÁNTSZ megyei szervezetének bevonásával befejeződött.
Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében az elmúlt nap folyamán a TIKÖVIZIG szakemberei, a Tiszadobi önkormányzat vezetői és a megyei igazgatóság szemlét tartottak a védekezés alatt álló töltésszakaszon a további munkálatok meghatározása érdekében. Az igazgatóság továbbra is működteti megerősített megyei ügyeleti szolgálatát, valamint Operatív Törzsét. A
belvíz által elöntött területek nagysága 16.000 ha. Belvíz elleni védekezés Vásárosnamény településen folyik, ahol II. fokú belvízvédelmi készültség van érvényben.
Borsod-Abaúj-Zemplén megyében tovább folytatták az árvízi védekezési munkákat, a Tisza taktaközi szakaszán. Figyelőszolgálatot tartanak fenn a készültségben lévő védelmi szakaszok mentén, valamint folyamatosan ellenőrzik a töltésbe épített műtárgyak zárását és állapotát. A megyei igazgatóságon az ünnepek alatt a beosztott állomány készenléti szolgálatot lát el, az árvízi veszélyeztetéssel érintett településeken figyelő szolgálat működik. A belvíz által elöntött területek nagysága továbbra is 30.000 ha. A kitelepített lakosok száma 23 fő. A veszélyeztetett lakóházak száma 48, a lakosok száma 168 fő.
Hajdú-Bihar megyében folytatták az árvízi védekezést, Nádudvar külterületén a Kösely-csatornán töltéserősítési munkálatokat végeztek a kommunális hulladéktároló és a szennyvíztisztító telep védelme érdekében. Folyamatosan zajlott a Nagyiváni szükségtározó feltöltése. A belvízzel elöntött területek nagysága összesen 27.350 ha. Jelenleg 13
településen folyik belvíz elleni védekezés. Továbbra is 8 településen 68 fő van ideiglenesen elhelyezve.
Heves megyében az árvízi munkálatokat a Tisza-tavi részen Újlőrincfalva és Poroszló települések közigazgatási területéhez tartozó árvízvédelmi szakaszokon befejezték, a hullámverés elleni védekezési munkálatok során a hordalékok, uszadék-fák eltávolítását végezték. A megye területén 4 településen rendeltek el koporsós temetési tilalomat, a magas belvízszint miatt.
Jász-Nagykun-Szolnok megyében folyamatosan végezték - a várható 10 m körüli tetőzésre felkészülve - a védekezési munkákat, melyben 63 fővel, polgári védelmi szervezetek is közreműködtek. A tegnapi nap során a Megyei VÉB 16,00-kor értekezlet tartott, ahol a védelemvezető Szolnokon a Tiszaparti sétány magasítása érdekében 150 fő katona munkába állítását kérte, a helyszínre érkező katonák a megerősítési munkákat megkezdték.
Tiszasas-Szelevény térségében lévő gátszakaszon a hiányzó magasság kiépítésére 400 fő katonát és Szolnok repülőtérről 3 helikoptert rendelek ki. Kunszentmárton körzetében 50 fős pv szervezet alkalmazásával történik a védművek megerősítése. Csongrád, Szentes, Kunszentmárton körzetében árvízvédelmi munkákon katonák dolgoztak.
Az OKF Főigazgatója levélben kérte a Megyei VÉB elnökét a felkészített polgári védelmi szervezetek alkalmazására. A megye területén 24 település kiemelten veszélyeztetett az árvíz által. A belvízzel elöntött területek nagysága 23.050 ha-ra csökkent, mely 23 települést érint.
Bács-Kiskun megyében árvízi védekezést a Tisza vonalán 4 település (Tiszakécske, Lakitelek, Tiszaalpár és Tiszaug) folytat. A gátak folyamatos felügyelete biztosított, az átszivárgás elleni védelem érdekében szükséges homokzsákokat deponálták. A belvíz által elöntött terület nagysága változatlanul 9.900 ha.
Csongrád megyében az elmúlt 24 órában is folytak a védekezési munkák. Az országhatártól 3 km-re a Vajdaságban a Tisza folyó nyári gátja átszakadt, melynek hazai területet érintő veszélyeztetését honvédségi helikopterek alkalmazásával felmérték. Megállapították, hogy a kiszabadult víz a magyar oldalon fekvő Kübekháza és Tiszasziget településeket nem veszélyezteti, azonban polgármestereik részére a megyei VÉB feladatokat határozott meg.
Szeged város polgármestere az árvízi védekezés érdekében felhívta a város lakosságát, hogy a védekezés ideje alatt személygépjárművek helyett az ingyenes tömegközlekedést vegyék igénybe, továbbá szivattyúzási tilalmat rendelt el, valamint megtiltotta az éjszakai órákban a nem védekező állampolgárok kárhelyszínen való tartózkodását.
Lakossági bejelentés alapján a Tisza árteréből 2 főt telepítettek ki. A folyó tartósan magas vízállása miatt a Csongrád-Szentes szakaszon a gátak megerősítése érdekében 250 fő katona, Nagyfa és Szeged körzetében további 150 fő katona végzett árvízvédelmi munkákat. Az árvízvédelmi töltésen történő szállításra 2 db honvédségi helikoptert alkalmaztak.
Az OKF Főigazgatója levélben kérte a Megyei VÉB elnökét a felkészített polgári védelmi szervezetek alkalmazására. A Szegedi Polgári Védelmi Kirendeltség részére a Békés Megyei
Katasztrófavédelmi Igazgatóságtól 2 db terepjáró gépjármű átadása történt a gyors beavatkozások biztosítása érdekében.
Az ATIVIZIG megbízásából kisrepülőgép igénybevételével a tiszai gátak hőkamerás vizsgálatát megkezdődött. A Vajdaságba segélyt szállító Baptista Szeretetszolgálat részére kezdeményeztük a gyorsított határátlépési eljárás biztosítását.
Hírforrás: OBJEKTÍV Hírügynökség 2006. április 16.
Gy. Mészáros Ágnes
|